Nõelravi nõelad enne ja pärast protseduuri

Kes mind paremini teavad siis ma ei ole just väga suur akupunktuuri/nõelravi fänn. Lihtsalt, kaaludes olemasolevaid tõendeid, ei saa väita, et nõelravi oleks väga efektiivne või siis efektiivsem kui mõni teine parem ravimeetod või lähenemine. Tõsi, näiline efekt tundub seal olevat, sest nii mõnigi inimene kinnitab, et on sellest abi saanud. Samamoodi kinnitavad nõelraviga tegelevad terapeudid, et aitavad inimestel igapäevaselt valust üle saada – järelikult see peab ju töötama! Kuid üllatus-üllatus, nõelravi efekt valu vähenemisele ei ole tegelikult seotud sellega, kuhu punkti ja kas üldse nõel läbi naha pannakse. Kui vaadata hästi läbiviidud teaduslikke katseid, siis ühele grupile seljavaluga inimestele nõelravi tehes (kindlatesse akupunktuuri punktidesse) hindavad praktiliselt kõik inimesed subjektiivset valu vähenemist pärast nõelravi protseduuri. Sellest võikski järeldada, et akupunktuur “töötab”. Kui aga edasi uurida ja teisele grupile seljavaluga inimestele asetada nõelad täiesti suvalistesse kohtadesse (mitte akupunktuuri punktidesse) siis ka pärast seda protseduuri hindavad inimesed samasugust valu vähenemist. Ning kui me võtame kolmanda grupi seljavaluga inimesi ja me ütleme neile, et nende seljale asetatakse nõelad, kuigi tegelikult neid inimesi ainult torgitakse hambaorkidega, siis ka nende inimeste seljavalu väheneb. Peaasi, et inimene usuks tõesti, et talle nõelravi tehakse – siis on tagatud ka efekt. Seega ei ole väga vahet kuhu see nõel pannakse ja kas üldse pannakse, teaduslikud katsed näitavad, et tulemused on samad.

Põhjus, miks kõigil neil inimestel seljavalu väheneb on pigem seotud protseduuri teiste efektidega. Nagu näiteks palutakse inimesel lõõgastuda, mis on oluline oskus pingete vähendamisel. Lisades sinna juurde rahustava muusika, uue keskkonna ja tearapeudi head sõnad ning soojad käed siis ongi tulemus garanteeritud, olenemata nõelravist endast. Positiivsed ootused ravitulemuste suhtes vähendavad tajutavat ohutunnet ning selleläbi valu mõnevõrra vähenebki. Ka hind on oluline. Näiteks pärast kallimaid protseduure hindavad paljud inimesed ravi efektiivsemaks kui pärast odavaid protseduure, vaatamata sellele, et protseduur on tegelikult üks ja see sama. Igasugune vihje “hiina meditsiinile” on juba miski, mis mõne inimese silmis protseduuri väärtust tõstab ja lisab sellele vürsti juurde.

Ainsad uuringud aga, mis näitavad, et akupunktuur töötab, pole kasutanud head metoodikat. Kummalisel kombel tuleb enamus neist uuringutest just Hiinast. Näiteks see vanem ülevaade leidis, et teatud maad nagu Hiina, Jaapan, Venemaa ja Taiwan publitseerivadki ainult positiivsete tulemustega akupunktuuri uuringuid, olles tugevalt mõjutatud traditsioonidest ja ootustest, mitte tegelikult efektist. See, et tegu on “vana hiina meditsiiniga”, ei näita veel ravi kvaliteeti ega garanteeri tulemust.

Nõelravi toimemehhanismide üle saad rohkem lugeda siit ja siit.

Tehes kaalutletud otsuseid, kas valu käes piinlevale inimesele nõelravi siis teha või mitte, peaks arvesse võtme nii plusse kui ka miinuseid, mis antud ravi endaga kaasa toob. Nagu näha siis saadavad plussid on ehk pigem petlikud ja mitte seotud nõelravi endaga. Saab ka teisiti! Kui aga inimese uskumused on kallutamatud siis tõenäoliselt nõelravi ongi ainus, mis seda inimest aidata saab. Nüüd aga miinustest.

Kuna nõelravi on protseduur, kus tungitakse läbi inimese naha ehk parima kaitsebarjääri, mis meid väliskeskkonna ohtude eest kaitseb, siis tegu ei ole täiesti ohutu protseduuriga. Eriti kui seda protseduuri võib teha praktiliselt igaüks, kes paaripäevase koolituse läbib. Tõsiseid kõrvalefekte esineb küll väga harva. Parimal juhul on need seotud naha lööbega või sinikatega. Kui nõel ikka veresoonele või mujale soovimatusse kohta satub siis tekkiv verevalum on ka paratamatu tulemus. Raporteeritud on ka tõsiseid efekte nagu kopsude kokkuvajumist (nõel tungis kopsuni, mille tõttu kopsu rõhk järsult langes) ja üksikuid surmajuhtumeid. Kui nõelad pole puhtad siis on oht ka nakkuste ülekandumisele ja infektsioonidele. Paljud nendest ohtudest on samad, mis näiteks tatoveerimisel. Ka seal kasutatakse nõelu, kuid ehk isegi mitte nii sügavalt.

Üks huvitav uuring vaatas levinumaid nõelravi nõelte kvaliteeti mikroskoobi all enne ja pärast protseduuri. Siin on uuringust pilt:

screen-shot-2015-11-12-at-2-13-43-pm

Leiti, et paljud nõelad sisaldavad lahtiseid metalli osi ja ebatasasusi, mis muutuvad pärast portseduuri. See tähendab, et need konarlused võivad keha rakkudele lisaviga teha ja on tõenäoline, et osad metallitükikesed jäävad seetõttu ka meie organismi. See on ka üks põhjus, miks pärast akupunktuuri protseduuri paljudel nahk punetama hakkab ja põletikuliseks muutub.

Seega nagu näha ei ole nõelravi päris mustvalgelt selge positiivse efektiga. Mõttekohti, kas see efekt on kuidagi seotud akupunktuuri punktidega (mis eirab täielikult tänapäeva arusaama inimekeha tööst ja põhineb mitusada aastat vanadel arusaamadel) või teistest mittespetsiifilistest efektidest, on palju. Inimestel tasuks igaljuhul plussid ja miinused endale kirja panna ja siis kaalutletud otsus teha, kas nõelravile siis minna või mitte.

Püsige terved!

Taavi