Füsioterapeudile: Kuidas motiveerida kliente kodus harjutusi tegema?

exercisew

Harjutused, eriti just jõuharjutused, on ühed tähtsamad, et ennetada ja ravida erinevaid skeletilihassüteemi häireid. Mitmekülgne tasakaalustatud lihastreening tagab liikumise efektiivsuse, kaitsteb vigastuste eest ja muudab tugevaks nii lihased, luud, liigesed kui kõõlused ja ligamendid. See on füsioteraapia kõige tähtsam osa – ilma piisava lihasjõuta ei saa ka liikumine olla efektiivne – see oleks nagu tühja kummiga autosõit. Vaid tänu piisavale vastupanule ja regulaarsusele saavad nõrgad lihased aru, et on aeg tööle hakata ja jõudu suurendada. Paraku nõuab see harjutuste sooritamist, mis ei pruugi inimestele olla nii lihtne ja meeldiv nagu näiteks massaažis käimine ja teised passiivsed protseduurid. Kuid kindlasti on see kõige tähtsam ja efektiivsem osa ravist. Koduseid harjutusprogramme näevad inimesed aga paraku samamoodi nagu koolilapsed näevad oma koduseid töid – keegi ei taha ja ei viitsi neid teha.

Siin on mõned ideed, kuidas meie kolleegid, füsioterapeudid, saaksid oma kliente koduste tööde hirmust eemale peletada:

  1. See ei ole kodutöö! Ära pane määratud harjutustele pealkirja “Kodune treeningprogramm” või veel hullem “Kodutöö”. Proovi hoopis: “Harjutused, mida sa saad teha, et sul hakkaks parem”
  2. Tee neile selgeks, mida miski harjutus teeb. Kui inimene ei tea, miks ta neid harjutusi tegema peab, ei mõista ta nende kasulikkust ning tema motivatsioon neid sooritada pole samuti kuigi kõrge. Kasu näitamine motiveerib rohkem kui hirmutamine, eriti pikas perspektiivis.
  3. Harjutused on inimese enda, mitte füsioterapeudi jaoks. Elaine Shields on öelnud: “Füsioteraapia on midagi, mida inimene ise teeb, mitte midagi mida ta saab”. Samale mõttelainele tuleks kliendid viia algusest peale ja teraapia sellele ka üles ehitada. Selleks tuleb inimene kaasata füsioteraapia protsessi ja seda juba hindamisest saadik, et ta näeks nii oma tugevaid külgi kui ka puudusi ja mõistaks norme – siis ta teab ka kuhu suunas püüelda tuleb. Füsioterapeudi ülesandeks jääb seljuhul vaid kätte näidata harjutused, mis aitavad inimese soovitud eesmärkideni viia.
  4. Vähem on rohkem! Anna neile 3-5 põhiharjutust, mitte 15. Füsioteraapias on oluline leida iga inimese jaoks need paar õiget harjutust, tegeledes suurimate puudujääkidega. Samuti tuleks anda meeldejääv korduste ja seeriate arv, mis ei erine harjutuste vahel liialt. Teisisõnu ära määra harjutusi 10 korda 3 seeriat, 4 korda 5 seeriat, 5 korda 1 seeria jne. 
  5. Määra harjutused, mis ei vaja erilist varustust. Isegi kui inimestel on pääs jõusaali, võib sinna mineku vaev olla juba põhjus, miks ta neid üldse ei soorita.
  6. Kui harjutused vajavad varustust siis paku see inimesele kohe. Näiteks lõika inimesele tükk kummilinti või anna kaasa massaažipall. Ära ütle, et selle muretsemiseks peab ta veel minema kuhugi teise poodi ning omapäi selle valiku tegema. Nii ei pruugi ta tegudeni jõudagi. Paar kuluasja võiks olla alati pakutavad juba kohapeal.
  7. Ära unusta, et KUIDAS harjutust sooritada on tihti sama oluline kui MILLIST harjutust teha. Selleks anna harjutuste sooritamiseks selged juhised! Kasuta nähtavad kirja, igale inimesele arusaadavat kõneviisi ning pildimaterjali. Meie kliendid Fysioviies saavad harjutused kaasa lausa videona. 

Kui asi on arusaadavaks tehtud, on juhiseid ka lihtne jälgida ja inimesel  jääb järgi ainult harjutuste terapeutiline doos täita. Siis on varsti näha ka tulemust!

Head harjutamist!