Kas seismine istumise asemel aitab rohkem energiat kulutada?

“Istumine on uus suitsetamine”

“Istumine tapab”

“Istumine teeb paksuks”

 

Neid lauseid on tõenäoliselt kuulnud iga kontoritöötaja. Kunagi kuulutasin neid isegi. Aga kui mõtlema hakata ja ainult istumist süüdistada siis lahendus näib olevat üsna lihtne – lihtsalt tõuse püsti. Seisulauad on küll kallid aga vähemalt pole siis tervisele ohtu, sest istumine on ju see tegelik vaenlane? Onju? Eksju?

 

Pikalt istumise asemel pikalt seismine ei tee aga kaebuseid vähemaks. Lihtsalt viib need teise piirkonda. Ka seisjatel on probleeme. Veenilaiendid, verevarustuse häired, lihasväsimus jalgades ja seljas, liigeste kompressioonist tekkinud kangustunne ja palju muud. Jagatud koormus on aga mõnusamini talutavam, ning selle vastu aitab istumise ja seismisasendi varieerimine. Sellega aga ei tohiks ainult piirduda. Peale seismise ja istumise saab ka kükitada ja lamada. Asendid, mida vahetada ja varieerida on tegelikkuses märksa rohkem ja neid võib varieerida ka ainult istumisasendi piires.

sitzgscheit-postures1

 

Kuidas aga erinevad asendid mõjutavad meie energiakulu?

On ju metaboolsed sündroomid ja ülekaalulisus üks peamiseid vaenlaseid, mis eestlaste eluiga madalamaks niidab. Hiljutine uuring võrdles istumisel, seismisel ja liikumisel energiakulu ja tulemused ei olnud just väga üllatavad. dgfdgf

Istumise ja seismise vaheline energiakulu oli 15 minuti jooksul 2 kalorit (ca 20 kalorit 15 minuti jooksul). Jep, kõigest kaks. Tunni lõikes kulutaksid seisjad ehk 8-9 kalorit rohkem kui ainult istujad. (Võrdluseks võib tuua, et üks cafe latte on ca 135 kalorit).

Kõndmisega olid aga lood teistsugused. Võrreldes istumise ja seismisega oli energiakulu 3 korda suurem. Tunni lõikes kulutaksid kõndijad 130 kalorit rohkem kui need kes istuvad või seisavad.

 

 

Kokkuvõtteks võib järeldada, et istumise vastand ei ole seismine. See on lihtsalt teistsugune staatiline asend. Pigem on iga staatilise asendi vastand liikumine. Seega kõige ergonoomilisem töökoht ei ole mitte see, mis paneb inimesed ühte-kahte asendisse nt sirgelt istuma ja seisma, vaid see, mis loob liikumisvabaduse ja võimalused selleks.