Kuidas ära hoida vigastatud käe/jala lihasjõu langust, kui seda treenida ei saa

1366570819552482Oletame, et vigastasid oma kätt ja ravi näeb ette kuu aega kipslahase peal hoidmist. See tähendab, et seda kätt ei saa kuu aega kasutada ja sellega kaasneb oluline lihaste atrofeerumine (lihasmass ja jõud väheneb). Uuringud on näidanud, et keskmine lihaste kadu on kahe nädalase mitte kasutamise tulemusel lausa 40%. Isegi siis kui midagi teha ei tohi, saab midagi ikka teha, et sellist lihasatroofiat vältida.

Tee ideomotoorseid harjutusi Pildiotsingu dreaming about lifting tulemus

Need on harjutused vigastatud kehaosale, mida sa kujutad ette. Jah, sa kuulsid õigesti, kujutad ette! 2014 aastal tehti üks huvitav katse, kus tervete inimeste käed pandi kuuks ajaks kipsi. Üks grupp aga tegi kipsis oleku ajal kujutletavaid harjutusi, teine grupp ootas lihtsalt oma aja ära. Tulemused näitasid, kuidas mõlemal grupil küll lihasjõud vähenes, aga kujutletavaid harjutusi tegeval grupil, oli see langus poole väiksem. Arvatakse, et ajus lihaskontraktsioonide ja liigutuste meenutamine kandub üle ka kehalistesse näitajatesse, aidates seeläbi paremini säilitada käe funktsiooni. Seega kui kätt või jalga kasutada ei saa, kasuta seda unistades!

Pildiotsingu rowing with one foot on skateboard tulemusTreeni tervet jäset

Uuringud on näidanud, et kui treenida ainult ühte jäset, suureneb jõud ka teises jäsemes. Ülekanduv jõud on suurem, kui tervet jäset treenida ekstsentriliste harjutustega. Näiteks selles katses, kus treeniti ainult ühte jalga, suurenes jõud treenitud jalas kontsentriliste harjutustega 64% ja mitte treenitud jalas 28% ning ekstsentriliste harjutustega vastavalt  62% ja 47%. Taaskord leiti, kuidas meie närvisüsteem kohandab jõu jäsemete vahel võrdsemalt isegi siis, kui treenida ainult ühte jäset. Huvitav on see, et sama on tõene ka liigesliikuvusega. Hiljutine katse, kus vahurulliga masseeriti vaid ühte jalga, leidis, et massaaži järgselt paranes liigesliikuvus ka jalas, mida ei masseeritud. Seega jõud ja liigesliikuvus, mida sa säilitad tervel jalal, kandub osati üle ka jalga, mida sa treenida ei saa.

Lisaks eelpool nimetatule saab ka kipsis olles harjutusi teha. Isegi kui kips liigest liigutada ei lase, saab kipsi all lihaseid töös hoida ka isomeetriliste harjutustega (lihaste pingutamisega) ja paranemiseks vajaminevat verevarutust kiirendada üldise aeroobse liikumise suurendamisega. Märgata tuleb ka ümbritsevaid lihaseid ja liigeseid, mis paranemisperioodil kasutamata püsivad. Näiteks kui Su sääreluu on kipsis ja jala peale astud astuda ei tohi, siis kasutuna seisavad lisaks säärelihastele ka sama jala reie- ja puusa ümbritsevad lihased. Hoides paranemise ajal harjutustega nende jõudu, on hiljem taastumine oluliselt kiirem, sest tegelema ei pea ka kaasuvate lihaste nõrkustega. Rohkem infot päri oma füsioterapeudilt!

Tsau-pläu!

Taavi