Mis on somatosensoorse süsteemi hägunemine ja kuidas see on seotud kroonilise valuga? I osa

UUUH?!! Somato- misasi?!? Et asi väga keeruliseks ei läheks ja oleks loetav ka anatoomia võõrale inimesele siis üritan kogu oma postituse sisu lihtsustada sedavõrd, et see oleks kõigile arusaadav. Oht on muidugi, et keeruliste asjade liigse lihtsustamisega läheb palju infot kaduma ja seda tõlgendatakse valeks. Pöidlad pihku, et seekord nii ei lähe!

Niiet somatosensoorne süsteem, mis see siis on? See on süsteem, mille kaudu me tunneme puudutust ja tajume oma keha. Harutame selle süsteemi nüüd osadeks, et täpsemini mõista, kuidas jõuab lihtne puudutus nahalt meie ajju, kus me sellele tähenduse anname. See käib nii (kliki, et avada suuremalt):

erfewtre

 

Kogu see protsess käib väga kiiresti ja automaatselt. Nii sa tunnedki puudutust, närvisüsteemi tasandil. See, millise tähenduse annab su aju saadaolevatele signaalidele oleneb olukorrast.

Näiteks kui sa praegu istud, jõuavad puutesignaalid su tagumiku alt pidevalt ajju aga kuna sa loed seda postitust põnevusega (loodetavasti) siis sa ei pane neid peaaegu tähelegi. Välja arvatud nüüd, kui ma sellele tähelepanu pöörasin. Seda protsessi kui aju kustutab hetkel ebaolulised puutesignaalid ära, niiet sa neid tähelegi ei pane, nimetatakse puutetaju inhibitsiooniks. See tekib ka näiteks riiete kandmisega, niiet sa vaevu märkadki ja tajud oma igapäevatoimingute hulgas seda, kuidas su riided su nahka puudutavad. See ei häiri sind üldse. Samas nüüd, kui sa oma istumisalusele või riietele rohkem tähelepanu pöörad, hakkab su aju tajuma rohkem nüansse. Sa tajud riiete raskust, pehmust, soojust, tooli kõvadust, nurki jms. Sellist tähelepanu tõusu signaalide suhtes kutsutakse puutetaju aktivatsiooniks. See, kuidas aju sinna tulevaid signaale tõlgendab, oleneb situatsioonist. Kui sa kõnnid öösel pimedal tühjal tänaval ringi ja keegi paneb sulle äkki käe õlale, tõlgetatakse seda puudutust kui ohumärki ja tõenäoliselt sa ehmatad. Kui oled aga kodus turvalises keskonnas ja abikaasa sulle käe õlale paneb, tõlgendatakse seda puudutust meeldivaks. Signaalid on puudutuse poolest täpselt samad aga aju annab vastavalt situatsioonile hoopis teise tähenduse. Nii, sellega on nüüd loodetavasti klaar. Edasi selgitame, mis on somatosensoorse süsteemi hägunemine. 

Kui puudutuse signaal jõuab ajju, kohta nimega somatosensoorne korteks, siis seal on ajus olemas kaart meie kehast:

Pildiotsingu homunculus tulemus

Puudutused pöidlast jõuavad ajus kohta, mis esindab pöialt, puudutused varbast kohta, mis esindab varvast jne. Koos nägemise, puudutuse ja liikumise/asenditundlikkusega tekibki meile ajusse meie kehast pilt ehk kehataju. 

Ole hea kujuta nüüd endale ette, mida sa täna hommikul tegid või sõid…

Mõtle, kus sa olid ja mida tegid? Do it!

Kummalisel kombel ei kujuta sa ennast ette läbi oma silmade vaate. Sa kujutad end ette nagu keegi filmiks sind kaugemalt. Su aju paneb kokku sinu kehataju ruumis ja asetab sind köögilaua taha istuma ja sööma, mida sa kujutad ette kaugemalt vaatena. See tähendab, et su aju töötab hästi, luueski sulle keha ruumilise ja liigutusliku taju.

Kroonilise valuga inimestel on kehataju häirunud, ehk somatosensoorses korteksis on toimunud nn “hägunemine”

Vaata all olevat kätt ja arva, kumma käega on tegemist, kas vasaku või parema käega?

Pildiotsingu recognize pain app tulemus

Inimesed, kelle käsi ei valuta, vastavad sellel küsimusele suhteliselt kiiresti. Inimesed, kelle käsi valutab või on valutanud, peavad oluliselt rohkem mõtlema, kumma käega on tegu. Samamoodi töötab see seljaga, jalaga ja iga muu kehaosaga, sealhulgas ka liigutusega. Kellel hea kehataju, oskab sellele küsimusele ka paremini vastata. Kes tahab oma kehataju sarnaselt rohkem treenida, siis Google play´s on olemas vastav -> rakendus -< See on näidanud abistavad ka paljusid krooniliste valudega inimesi.

Järgmiseks proovi eraldada oma suure varba liigumist teistest varvastest, kas tuleb välja?

Taaskord, inimestel kellel jalg valutab, et pruugi see nii hästi õnnestuda, sest aju ei oska lihaseid eraldi aktiveerida, tal pole lihtsalt piisavalt taju, et osata liigutusi eristada ja varbad tahavad kõik koos üles tõusta. Kehataju langusega on leitud tõusvat ka vigastuste risk. Need on paar lihtsat testi, millega kehataju proovile panna. Varsti kirjutan nendest veel!

Võimalik, et kehataju parandamine aitab osaliselt kaasa ka kroonilise valu vähenemisele. Harjutused ja massaaž on olulised osad kehataju parandamisel. Liikumise ja puudutustega stimuleeritakse pidevalt meie somatosensoorset süsteemi, mis paneb selle arenema. Kui hägusast kehatajust saab selge, muutub ka aju tõlgendus signaalidest, ning ta ei hakka alarmkella lööma ehk valu tekitama. See toob letile ka märksa uuemaid teraapiavorme, kuidas kroonilist valu vähendada, sh paljud kehatajuteraapiad. Kirjutan sellest mõni teine kord postituse II osas, praeguseks kõik!