Kuidas soovitada madratsit seljavaluga inimestele?

Täna tahaksin rääkida kolmest mõttest, mis mul on tekkinud kroonilise valuga inimestele madratsi soovitustega. See on küllaltki populaarne küsimus, sest nii mõnigi püsiva valudega inimene tahab oma seljavalule ikkagi abi saada. Siin on top 3 tegurit, millega minuarust tuleks alati arvestada kui soovitada seljavaluga inimestel madratsit:

  1. Soovituse andmise protsess

Mitte see, millist soovitust anda, vaid soovituse andmise ise. See sõnavara, mida soovitustel kasutatakse, ja soovituse tegurid seljavalule. Teades, et valu kogemus ei teki meil ainult kudedest tuleneva infoga ja meie aju võtab valu tekkel arvesse ka tajutud keskkonna tegureid, siis see, kuidas me soovitust sõnastame, on väga oluline

Gifford “mature organism model” valu tekkel:

dsgfrdg

Kui seljavaluga inimene läheb poodi ja madratsi valikul on soovituseks kuulda ainult seda, kuidas magamiseks on ainult üks (healjuhul 2-3) õige asend, mis on äärmiselt piiratud asend (tavaliselt sirge seljaga, padjad toetuseks) ning kui selles asendis ei magata siis seljavalu suureneb/diskid on koormatud/selg kahjustub/teatud lihased lühenevad/inimene ei puhka end välja/selja jääb kõveraks jne jne siis see ongi see info keskkonnast, mis valu võib suurendada. Järgmine kord kui sellist soovitust saanud inimene magama läheb siis ta on justkui krambis, kartes, et kui ta nüüd unes veidi end pöörab siis on sõna otseses mõttes selg omadega hukas – kas see on kogemus, mida me inimestele pakkuda tahame? Vaevalt küll. Kroonilise valuga inimesed on üldjuhul niigi krambis, nad tunnevad, et nende selg on nõrk (kuigi tegelikult ei pruugi üldse olla) ja on ärevil oma selja pärast. Nende tegurite suurendamine ei vii parema tulemuseni!

Kuidas siis käituda?

Märksa parem olen inimesi kutsuda üles oma selga julgemalt kasutama, et nad prooviksid erinevaid asendeid. Soovituslikud magamisasendeid ei ole reeglid, mida jälgida, vaid VÕIMALUSED magamiseks. Küll iga inimene tunneb ise ära, mis tema jaoks see õige on. Kui tahetakse anda soovitusi mõneks kindlaks magamisasendiks siis parem on rõhutada selle magamisasendi eeliseid, mitte negatiivseid omadusi, mis inimesi hirmutada võivad. Seljavaluta inimestele on iseloomulik just variatsioon magamisasendites ja oma selja julge kasutamine, ning see on miski, mille poole tuleks püüelda ka seljavaluga inimestel

odd-sleeping-position

 

<- “REKLAAMTEKST: Uus super magamisasendseljavalu leevendamiseks! Selles asendis magades mõjuvad ülaseljale dekompressioonjõud (rippuv rindkere), paraneb õlaliigeste mobiilsus (traktsioonasend) ning jalad tõstetud asend on suurepärane alaseljale ja ristmikuluule! Raskusjõu toimel on tagatud suurepärane verevarustus peas, mis tõstab ilusate unenägude nägemise võimalust! Jalgade kõrgemale asetus on suurepärane veenilaiendite ja jalgade tursete korral. Proovi juba täna!”

Nagu näha võib igas asendis leida plusse!

 

 

 

2. Kohanemisaja selgitamine

Ostes uued ilusad saapad või kingad ning neid koheselt terve päev kasutama hakates, lõppeb see üldjuhul villide ja jalavaluga. Sama ei saa me eeldada madratsi kasutusest. Isegi kui mõni madrats võib inimesele soovituslik olla, on see ikkagi muutus võrreldes vana madratsiga ja muutustega kohanemisel on oma harjumisaeg, millega inimene peaks oskama arvestada. Mõned inimesed kohanevad muutustega paremini kui teised. Võib juhtuda, et madrats saab küll kallis ja hea ühe inimese jaoks aga kaasale tundub esimene öö sellega magades kohutav ja ta  ei saa end välja puhata ja ärkab veel kangemana kui varem. See on normaalne! Üldjuhul kohaneb meie närvisüsteem päris kiiresti, juba paari päevaga ning skeletilihasüsteem paari nädalaga. Kui sarnane esimene kangustunne jääb püsima rohkem kui nädalaks ja vähenemismärke ei anna, siis võib alles öelda, et oleks ikkagi uut madratsit vaja. Tavaliselt harjub meie keha aga selle aja jooksul uue magamisalusega ära ning une kvaliteet tõuseb taas eelnevale tasemele.Pildiotsingu different ways of sleeping tulemus

Sama kohanemisperiood on ka uute asenditega harjumisel. Selleks, et inimene saaks magamisasendeid juurde, tuleb neid harjutada vähehaaval, proovides esialgu magama jääda asendis, mida soovitakse treenida. Nii toimub ajapikku kohanemine ja inimene saab endale uue mugava magamisasendis juurde, mis aitab koormuseid magades vahetada, et ühes asendis magades tekkivat ebamugavustunnet vältida. Häid asendeid magamiseks on mitmeid!

 

3. Madratsi pehmuse valik

madratsSiin kehtib reegel, et enne kui osta, peab saama proovida. Sama nagu kingade ostmisega, enne proovi ja siis osta. Seljavalude korral on tehtud ka mitmeid uuringuid, milline võiks madratsi pehmus olla, et sümptomeid leevendada. Kui võrrelda pehmeid, poolpehmeid ja kõvasid madratseid kroonilise seljavalu korral siis need erinevused seljavalule ei ole väga suured ja esineb suurt individuaalset variatsiooni. Mõni seljavalutaja tunneb end paremini kõval madratsil, teine jälle pehmel, ühte sobivat varianti ei pruugi olla. Kindlasti ei tohiks arvata, et madrats on nüüd kõikide seljavalude põhjus ja lahendus nagu mõni reklaam või artikkel võib mulje jätta! Krooniline seljavalu on ikkagi kompleksne probleem!

Enamustele aga näib sobivat keskmise pehmusega madrats ning kõva madrats võib seljavalu sümptomeid isegi natuke tõsta! Kindlasti ei ole olemas ühte kindlat pehmusastet, mis võiks sobida, vaid pigem on see üks vahemik. Selles vahemikus (roheline tsoon), mis pole liiga kõva ega liiga pehme, sobivad kõik madratsid. Lõplik valik tuleks aga teha inimesel ise, võttes arvesse oma eelnevaid kogemusi ja olemasolevaid teadmisi!

Ilusaid unenägusid!

 

Kasutatud allikad:

Effect of firmness of mattress on chronic non-specific low-back pain: randomised, double-blind, controlled, multicentre trial, Kovas et al. 2003

Mattresses for Chronic Back or Neck Pain: A Review of the Clinical Effectiveness and Guidelines, 2014