Kuidas istuval tööl terveks jääda?

December 1, 2015
Tüüpiline soovitus istumise ergonoomika juures on istuda sirge seljaga. Samuti keelatakse istuda kössis asendis, kuna see on väidetavalt kahjulik
See on aga vale arusaam, mis põhineb pigem nõukogudeaegsel loogikal. Teaduslikud katsed on meile näidanud midagi muud!
Tegelikult ei ole inimekehale ühegi asendi liiga pikka aega säilitamine kasulik, vahet pole kas see asend on sirge, kössis, pöördes või kaldus. Meie kehad on loodud liikuma, ning valides ainult ühe asendi, öeldes, et see on teistest parem, oleks väga – väga vale. Ma arvan, et kui sa praegu istud kontoris ja heidad pilgu oma kolleegidele, siis nad kõik istuvad erinevalt. Vaevalt, et keegi üldse sirge seljaga istub. Kes üldse tahaks kogu aeg sirge seljaga istuda? Me ei ole ju robotid. Kui mina peaksin terve oma tööpäeva istuma sirge seljaga siis see ei lõppeks kuidagi hästi. 
Lisaks, kui me ütleme, et mingid asendid on teistest kehvemad, siis me vastupidiselt piirame inimeste liikumisvabadust ning nad hakkavad kasutama ühe vähem erinevaid asendeid. Niimoodi just hirmutatakse inimesi ja nad liiguvad veel vähem. Sellist tegevust ei saa kuidagi õigeks nimetada.
Kas istumine on üldse kahjulik?
“Istumine tapab!” ja “Istumine on uus suitsetamine!” – need on ajakirjanduses küll palju klikke saavad pealkirjad aga kas see on ka tõsi? Meile tundub, et see peamine põhjus, mis istumisega ekslikult segi aetakse on hoopis midagi muud. Selleks on pikk järjestikune liikumatus ja vähene liikumise variatiivsus
Nimelt kui süüdistada istumist siis näib lahendus lihtne  – lihtsalt tööta seistes. Tegelikuses ei ole seisvat tööd tegevad inimesed aga sugugi vähem probleemidest vabad. Ka neil esineb samas mahus selja ja kaelavaevuseid, südamehaiguseid ja lisaks veel jalgade ülekoormust. Seismine on samuti liikumatus ja ei nõua meie keha kasutuselt just vägapalju variatiivsust
Põhjus, miks me üldse istuda tahame, on puhkus. Vanasti kasutasid inimesed puhkamiseks sügavat kükkasendit. See säilitas suurepäraselt liigeste mobiilsust ja tervist. Moodsas ühiskonnas puhatakse aga toolil istudes. Pahatihti möödub inimestel niimoodi nädalaid ja kuid, ilma et ta kasutaks oma täielikku liigeste liikuvuse ulatust. Mõeldes sellele, et enamus ajast me kas seisame, kõnnime või istume, ei lase me enam kordagi oma põlvedel ja puusadel üle täisnurga liikuda. See võib meid ajapikku aga küllaltki kangeks muuta. Lisaks kükitamisele on vee ka omajagu ebamugav seda kau teha ja aeg-ajalt püsti tõusmine tuleb iseenesest. Tänapäeva suurte mugavustega kontoritoolid ja diivanid on aga nii mugavaks tehtud, et inimesed unustavad end sinna istuma mitmeteks tundideks. Mõtle nüüd, kuna Sina viimati kükitasid? Kui täna, siis oled tubli. Kui tegid seda viimati lapsepõlves, siis tea, et kunagi pole hilja taas alustada. Seega esimene eeldus toolil puhkamiseks oleks mitte ära unustada oma keha kasutust.  Istumine iseenesest ei ole kahjulik. Kahjulik on see, mis sa istumise tõttu tegemata jätad. Tehes istuvat tööd, ära unusta oma keha kasutamast, siis püsid ka terve!
Millise rühiga ma siis istuma peaksin?
“Rüht” sümboliseerib staatilist asendid- see on vastand liikumisele. Pikka aega ühe asendi säilitamine ei ole kunagi tervislik. Isegi kui see asend on sirge seljaga istumine.
Sinu parim rüht on alati järgmine rüht
Ükstapuha kui ergonoomiliselt ja hea rühiga sa istud, põhjustavad pikaajalised staatilised asendid ikkagi terviseprobleeme. Meie kehal on kasutada mitmeid erinevaid asendeid, milleks siis valida välja ainult üks? Kui sa tahad istuvat tööd tehes terveks jääda siis ole istumises julge ja loov – kiigu tooliga, istu nii kägaras kui ka sirgu, vaheta külgi ja jalgu oma tagumiku all, kükita, seisa ja lama  – see on ainus viis, kuidas püsida terve!
Lisaks mitmekülgsele istumisasendile, mille leidmisel pead kasutama pigem oma loovust kui kindlaid etteantud asendeid, tuleb leida ka viise, mis liikuma “meelitaks”. Lihtsalt teadmisest, et liikuma peab, ei piisa. End pikalt laua taha võib end ikkagi unustada. Siin on mõned nipid, kuidas oma pikka liikumatust lõhkuda:
  • Kohanda töökeskkonda – prügikast ei käi kunagi laua alla, mitte kunagi! See käib kontori kõige kaugemasse nurka. Niiet iga kord kui sa pead midagi ära viskama, oled sa sunnitud selleks tõusma ja sinna kõndima. Sama on näiteks printeriga. Kui sa leiad printeri samal laualt, mil töötad arvutiga, on väga tõenäoline, et sul pole pikka aega ühtegi põhjust tõusmiseks ja oledki väheliikuv
  • Ära unusta – nutitelefonides on palju rakendusi, kuhu saad oma tööpäeva kellaajad sisse lüüa ja siis see teeb iga 20 minuti tagant väikse piiksu, tuletades meelde, et on aeg hetkeks tõusta. Meeldetuletusena võivad töötada ka kolleegid. Kui sa märkad, et keegi sinu kolleegidest on juba pikalt arvutitaga istunud, kutsu ta kohvile. Teinekord vastab ta sulle samaga ja kui tervel kontoril on sama eesmärk – püsida terve ja liikumises – tulevad lõpuks ka väheliikuvad sotsiaalse surve tõttu kaasa. Näita lihtsalt eeskuju ja võta see jututeemaks. Tervisest on tõenäoliselt kõik huvitatud
  • Tegutse teadlikult – räägid telefoniga istudes? Miks? Kui su telefon on juhtmevaba saad seda teha ka kõndides või kükitades. Veel parem oleks oma kolleegidega näost näkku suhelda, mitte helistades. Väike jalutuskäik kolleegi juurde on hea võimalus teha liikumispaus, lihtsalt ära mine sinna liftiga vaid kasuta selleks treppe.
  • Joo vett! – lisaks vee kasulikkusele on see hea põhjus ka aeg-ajalt üles tõusta ja veeaparaadi juurde liikuda. Ning kui kõik muu ebaõnnestub, siis tekkinud pissihäda juba lausa kohustab liikumispausi teha.